כץ ושות' משרד עורכי דין
כץ ושות' משרד עורכי דין
מזכירות: 072-2555200
Katz Law Office
Katz Law Office
מזכירות: 072-2555200
כץ ושות' משרד עורכי דין
כץ ושות' משרד עורכי דין
מזכירות: 072-2555200
קו הייעוץ
מתן מענה מיידי בכל שעות פעילות המשרד
054-8040777
כץ ושות' - ייצוג נאשמים בפני ערכאות משפטיות שונות בצבא
ייצוג נפגעי עבירה
משרדינו מייצג ומלווה נפגעי עבירה בהליך הפלילי ולאחר מכן בהליך האזרחי
טיפול בעבירות עריקות המבוצעות על ידי חיילי מילואים
עריקות המבוצעות על ידי חיילי מילואים
טיפול בעבירת עריקות
עבירת עריקות בצבא מה ניתן לעשות ואיך עורך הדין יכול לסייע
קרא עוד
כץ ושות' משרד עורכי דין
כץ ושות' היינו משרד בוטיק מייחד את פעילותו למספר תחומי דגל, בתחום המשפט הצבאי והמשפט הפלילי. לקוחותינו לרוב פוגשים לראשונה במערכת המשפט הפלילית ואנו איתם בכל שלבי התהליך.
קרא עוד
חזור למאמרים
עריקות מהצבא

חייל, הסתבכת בעבירת העדר מן השרות שלא ברשות?

מה זה אומר?
 

קצת רקע:

עריקות, כשמה בהגה היומיומית, הינה למעשה עבירה של היעדרות מהשירות שלא ברשות לפי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו 1955. המדובר במצב שבו חייל לא מתייצב ביחידתו או במקום אחר שבו היה עליו להיות ע"פ פקודה, מבלי שקיבל אישור מתאים להיעדרותו, או מצב שבו חייל נטש את יחידתו או מקום אחר שבו היה עליו להיות ע"פ פקודה, מבלי שניתן לו אישור מתאים כאמור.

במקרה שבו משך ההיעדרות של החייל הינו ארוך במיוחד, או שהתקיימו נסיבות מחמירות אחרות, יתכן שתיוחס לו עבירה של עריקה, לפי סעיף 92 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו 1955. המדובר בעבירה חמורה ביותר, שמיוחסת לעתים נדירות במערכת הצבאית, אולם, עדיין לא אבד עליה הקלח.

העונש המרבי בגין ביצוע עבירה של היעדרות מהשירות שלא ברשות הינו 3 שנות מאסר, ואילו העונש המרבי בגין עבירה של עריקה הינו 15 שנות מאסר.

 

מדוע אם כך אומרים עריקות מהיחידה ומה ההבדל בין עריקות ובין נפקדות:

השם עריקות הנפוץ נלקח מהמונח השלישותי עריק יחידה. במשך 21 הימים הראשונים שבהם חייל נעדר מיחידתו הוא נחשב לנפקד מהיחידה ולמעשה הוא עדיין משויך לה. לאחר היום ה-21 שבו החייל נעדר מיחידתו, הוא נגרע מהיחידה ונחשב לעריק יחידה. בשלב הזה, אותו חייל מאבד את הזכויות המגיעות לו מהצבא, והוא עובר לטיפולה של המשטרה הצבאית.

 

חשוב לדעת!

הרשעה בעבירה עריקות במסגרת בית הדין הצבאי תגרור גם רישום פלילי במשטרת ישראל.  שיפוט בעבירה זו יכול להיעשות במסגרת הליך שיפוט דין משמעתי ועונשו יכול להגיע ל-35 ימי מחבוש.

לחילופין, לאחר 45 ימי היעדרות הטיפול בעבירה יועבר לפרקליטות הצבאית אשר בסמכותה להורות על הגשת כתב אישום. הרשעה בעבירה זו עלולה לגרור ענישה של עד שלוש שנות מאסר.

 

במשרדנו מחלקה צבאית בעלת ניסיון רב בייצוג חשודים בעבירות עריקות, משלב מתן הייעוץ במעצר, הידברות עם מערכת התביעה ובמידת הצורך ניהול ההליך המשפטי.
צור קשר כעת, ונעמיד לרשותך את הצוות המשפטי הטוב ביותר לטיפול בעניינך.המידע המוצג לעיל, אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ומספק מידע כללי בלבד. על מנת לקבל יעוץ פרטני יש לפנות לעורך דין מוסמך.


© כל הזכויות שמורות כץ ושות' משרד עורכי דין

חזור למאמרים
כץ ושות' עורכי דין
ההסתדרות 19 (בית ההסתדרות) פתח תקווה
טלפון: 072-2555200
פקס: 072-2555201
Google+
האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות